Školský
e-mail
Internetová
žiacka knižka
Rozvrh
hodín

Štatistiky

Návštevníkov: 5236354
Kráľovstvo fyziky

No schválne: existuje také dačo? Alebo nie? A keď áno – tak kde? A kto tam vládne? A dá sa tam ísť?

Nuž milí zvedavci – áno, existuje. Kde? V Martine na Gymnáziu V. P. Tótha. Môžete ho navštíviť, ak sa ohlásite u jeho veličenstva, pána profesora fyziky.

My, deviataci, sme to tak urobili. Pri vstupe do kráľovstva sme ostali šokovaní obrovským množstvom záhadných predmetov. Záhadné boli iba pre nás. Šéf kráľovstva vedel, čo sú zač. Hneď na nás aj jeden vyskúšal. Pochytali sme sa za ruky a dvaja z nás držali drôty, do ktorých pán„ kráľ “ – profesor fyziky pomocou generátora zaviedol elektrický prúd. Samozrejme, že nás všetkých „ koplo“. A tak sme zistili, že aj ľudské telo je vodivé.

Obetavý Viktor dostal inú úlohu: rozpohybovať nitku, zavesenú zo stropu. Najprv do nej drgol rukou. Zadarilo sa. Potom to mal dokázať bez dotknutia. Tak do nej fúkol. Opäť bol úspešný. Potom to mal dokázať bez dotyku a pohybu vzduchu. Viktor chvíľu rozmýšľal a v spolupráci so spolužiakmi  nitku zelektrizoval. Magnetizmus dokáže neuveriteľné veci. A elektrina tiež. Ak neveríte, navštívte Centrum popularizácie fyziky na Gymnáziu V. P. Tótha v Martine. Majú tam aj balóny držiace sa plafónu. A nie sú prilepené ani nafúkané héliom.