Školský
e-mail
Internetová
žiacka knižka
Rozvrh
hodín

Štatistiky

Návštevníkov: 5302113
Ako ďaleko je do Bruselu? 

Všetko to začalo v jeden  marcový deň v kolektíve detí IV.C triedy. Do rúk sa im  dostal plagát, kde
bolo napísané: VYHLASUJEME SÚŤAŽ PRE VŠETKY MLADÉ VÝTVARNÉ TALENTY DO 15 ROKOV – UŽ ZNÁME I TIE NESMELÉ

Témy boli jasne stanovené: Európska únia – spoločenstvo suverénnych štátov. Štúdium a práca naprieč Európou. V čom sme rovnakí, v čom sme odlišní? Moja vízia EÚ – jej postavenie/poslanie vo svete, charakteristické črty. 

Nádejní výtvarníci - štvrtáci - začali diskutovať o tom, čo už o EÚ vedia. Zistili, že toho nie je málo. Ale, ako to VÝTVARNE stvárniť? Hneď sme sa dohodli na tom, že  vytvoria tímové dielo. Jeden tam chcel mať dopravné prostriedky, iný veľa prírody, niekto strom ... a zemeguľu. Dokázali sa dohodnúť a prepojiť všetky nápady. Hotové dielo bolo na svete o 2 týždne. Pomaličky ho dokončovali počas voľných chvíľ v škole. 

A potom získali OCENENIE ZA VÝNIMOČNÉ A ORIGINÁLNE STVÁRNENIE TÉMY. 

Všetky diela boli súčasťou výstavy pri príležitosti blížiacich sa eurovolieb a konferencie s medzinárodnou účasťou komunitných organizátorov. Štvrtáci v čase ocenenia boli v škole v prírode. Individuálnu cenu získala ešte Karolínka Poliačiková. Za všetkých hrdinsky prevzal cenu Maťko Král Tlieskala mu nielen spolužiačka Vivien, ale aj pani riaditeľka s pani zástupkyňou.

Vyjadrenia tvorcov:
Myšlienka bola jednoduchá- urobiť  strom, ktorý vyrastá zo Zeme. Znázorňuje, že sa rozrastáme. Na strome namiesto listov sú štátne vlajky. Ak odíde z EÚ štát, jeden konár sa zlomí, ale strom to nezničí. Ak príde nový štát, tak konár dorastie. Cesty nás spájajú, a keďže nechceme veľa áut, tak sme ich nahradili bicyklami. Máme tu i veľa prírody, takže hory a lesy sú tu tiež.

Ako sme robili: 
Rozdelili sme sa do skupín, ale aj tak je to spoločný výtvor. Strom sme kašírovali a konáre vytvorili z pásky a drôtu. Postavy sme vytlačili a vlajky nakreslili sami. Na panákov sme nalepili na konáre, z modelovacej hmoty sme vytvorili hory, z farebného papiera zas stromy. Zem sme vyrobili z planéty Mars a namaľovali sme ju na modro. Potom sme nalepili mapu EÚ a pestro ju vyfarbili. Cesty máme kartónové a dopravné prostriedky tiež. 

Všetko sme polepili dokopy a vznikol výtvarný projekt: SME TU – SME TÍM.