Máme vyhodnotenie základnej časti medzinárodnej súťaže Pohár vedy – ROJKO 2016. V druhej kategórii - prvý stupeň ZŠ, v ktorej súťažilo 19 tímov postupuje do finále len jeden tím. Počas celej súťaže sme mohli získať maximálne 400 bodov. Naše dva tímy, ktoré reprezentovali našu Trojku sa v súťaži umiestnili na veľmi pekných miestach.
Apromudrci (žiaci IV. C) pod vedením Mgr. E. Štefánikovej získali 3. miesto (so ziskom 390 bodov). Super! Ani žiaci z III. C , ktorí súťažili pod názvom Pegas pod vedením Mgr. M. Kurčíkovej sa nadali zahanbiť, umiestnili sa na 5. mieste, s počtom bodov 380. Všetkým srdečne blahoželáme!
Na fotografiách sú zdokumentované úlohy Octová raketa a Maskot.
Medzinárodný detský folklórny festival
Medzinárodný detský folklórny festival
Posledné májové dni patrili v našom meste detskému folklóru (už 12. ročník medzinárodného festivalu).
Naša škola hostila takmer tridsiatku mladých ľudí z kultúrno – umeleckého spolku KABLOVI z mesta Jagodina zo Srbska (vedúci súboru Oliver Jovanovski). Najprv bolo potrebné pripraviť improvizované pódium, kulisy, sedenie i zvukovú techniku – výborne to zvládli deti zo Žiackeho parlamentu a mediálneho krúžku za pomoci deviatakov.
Interaktívny výchovný koncert na školskom dvore otvorila p. učiteľka A. Račáková. Prvým tancom z Podpoľania sa predstavili naši žiaci - nádherné farebné kroje, detvianske tance, ale aj strhujúci rytmus heligónky a husličiek vytvorili tú správnu náladu a priestor pre hostí. Kablovi predviedli tradičné srbské tance, piesne a na záver učili našich žiakov jednoduchým tanečným krokom srbského folklóru.
Aj takto vyzerá multikultúrna výchova v praxi. Spoznávanie nových kultúr, rešpektovanie tradícií, úcta k inému jazyku, nadväzovanie neformálnych priateľstiev, hľadanie spoločného, tolerancia rozdielneho...
Jarná očista mesta Zvolen
Jarná očista mesta Zvolen
Na prechádzke jarnou prírodou môžeme vidieť po zimnom ročnom období všeličo. Človek by sa mal snažiť udržiavať životné prostredie v čistote a harmónii. Mesto Zvolen v spolupráci so spoločnosťou Marius Pedersen zorganizovalo podujatie - Jarnú očistu mesta. Svoju ruku k dielu priložili aj žiaci zvolenských základných škôl.
Dňa 19. 4. 2016 štvrtáci našej školy vyčistili areál Podharajchu a časti Laníc. Zaplnením vriec hliníkovými plechovicami, plastovými fľašami, fóliami a téglikmi pomohli prírode, pretože za nimi ostávala svieža zeleň a úhľadné cestičky.
Oddychový čas venovali vedomostnému kvízu. Uvedomili si, že separovanie odpadu má zmysel a že odpad patrí do kontajnerov a nie do prírody. Úsilie a vedomostí detí boli vyhodnotené na Námestí SNP počas Lesníckych dní, kde naši žiaci získali hodnotné ocenenie. Veď žiť v čistom a zelenom meste je to najlepšie, čo si môže želať každý obyvateľ.
RoboCup Junior 2016
RoboCup Junior 2016 (13. - 15. 4. 2016)
Tento rok sme sa jednej z najväčších robotických súťaží s medzinárodnou účasťou zúčastnili v novom zložení. Pôvodných členov Tomáša Hitku (VI. C) a Matúša Garaja (VII. C) posilnil výborný konštruktér Martin Pavlenda (VII. C) a skvelá programátorka Hanka Sujová (VII. C).
Celoslovenské kolo sa konalo počas troch dní na SOŠ polytechnickej v Liptovskom Mikuláši. V prvý deň sa tím potrápil so zadaním v kategórii Konštrukcia. Za 4 hodiny museli skonštruovať a naprogramovať robota schopného čo najlepšie splniť zadanú úlohu. Tento rok to bola úloha „s kapustami a zajacmi“. Po večery a po dvoch súťažných kolách sa RoboGen venoval testovaniu, prispôsobovaniu, vylepšovaniu robota ale aj úpravám algoritmov a samotného riadiaceho programu.
Na druhý deň čakali tím dve súťažné jazdy na dvoch rôznych tratiach. Jedna z nich bola zapožičaná z našej školy a zostavená podľa najnovších svetových pravidiel. Týmto sme posunuli svoje vedomosti z minuloročných majstrovstiev sveta v Číne aj ostatným tímom.
V silnej slovenskej konkurencii sme nakoniec zaslúžene obsadili úžasné 2. miesto. Súperom držíme palce na svetovom šampionáte tento rok v Nemecku. Tohto roku sme sa mohli naplno pripravovať na našej vlastnej plnohodnotnej trati. Jej financovanie, ako aj registrácia tímu, boli zabezpečené z prostriedkov od dobrovoľných darcov vyhradených na rozvoj robotiky na škole z minulého roka. Vďaka nim (vďaka Vám) sme mohli rozšíriť aj našu robotickú rodinku o dvoch robotov značky FischerTechnic s ktorými sa stále ešte učíme pracovať. Ich inteligentný kamerový systém nám rozšíri možnosti. Ešte raz týmto ďakujeme za podporu.
P.S. na robotickom krúžku sme sa rozhodli zúčastniť sa Robotického battlu na Alejovej (www.robotickybattle.tk) v Košiciach. Držte palce.
Vtáčie migrácie
Vtáčie migrácie
Dňa 1. apríla bol Deň vtákov a žiaci 3. a 4. ročníka sa zúčastnili odchytu vtákov v Arboréte Borová hora vo Zvolene. Spoznávali odchytené vtáčiky, a zároveň videli ako sa tieto vtáčiky krúžkujú. Tie napokon vypustili do voľnej prírody. Samozrejme s pomocou odborníkov, ktorí im ochotne všetko ukázali, vysvetlili a poučili ich. Boli to páni Miroslav Saniga, Anton Krištín, Peter Kaňuch, Miroslav Blaženec a pani Lesanka Blažencová. Žiaci absolvovali aj exkurziu Arboréta, kde spoznávali dreviny pod vedením otecka, pána Blaženca.
Žiaci o exkurzii povedali:
V Arboréte bolo veľmi dobre, vypúšťali sme vtáčikov a Tomáškov ocko nám vravel zaujímavosti o stromoch.
Ľ.H. III. B
V Arboréte nám pán Saniga vravel informácie o vtáčikoch a odpovedal nám na naše otázky. Videli sme ako krúžkujú vtákov.
N. L. III.B
1. 4. bol Deň vtákov, chytali sme vtáčikov do sietí. Chytili sme orieška, drozdy, pinky... potom sme sa rozprávali o stromoch.
R. M. III. B
V Arboréte sa mi veľmi páčilo. Najviac ma zaujalo, keď sme si pozerali vtáčiky, ktoré ujo držal v rukách a rozprával nám o nich. Najkrajšia bola červienka, lebo má peknú červenú farbu pod krkom. Jednu sýkorku museli pustiť, lebo chcela rýchlo naklásť vajíčko. Potom sme sa s ujom Blažencom prechádzali a rozprával nám o stromoch.
H. G.III.B
Mne sa v Arboréte veľmi páčilo. Páčila sa mi disciplína mojich spolužiakov. Najviac sa mi páčilo ako moji spolužiaci veľa vedeli. Chytilo sa veľa vtákov. Bolo super.
T. B. III. B
1.4. sme išli na Borovú horu pozrieť vtáčkov, lebo bol Deň vtákov, ale samozrejme aj deň bláznov. Najskôr nám ukazovali vtáčiky, ktoré boli nachystané vo vrecúškach. Potom sme mohli niektoré vtáčiky aj vypúšťať samy. Ale jedného slávika a jednu sýkorku musel vypustiť ujo, lebo slávik mal ďobnutú nohu a sýkorka mala v sebe vajíčko. Potom sme išli okolo areálu a pán Blaženec nám cestou rozprával o stromoch a kríkoch. V obchodíku som maminke kúpila levanduľové vrecúško. Bol to super.
E. Č. III. C
Keď sme tam dorazili, čakal na nás pán Saniga. Ukázal nám ako sa krúžkujú vtáky. Bolo to úžasné. Mali malé aj veľké krúžky pre orly, ale žiadny sa nechytil. Bolo šťastie, že sa chytilo veľa piniek, ale skoro všetky pinky boli samčekovia. Vôbec sa nepodobali samčeka a samička. Najväčší vták, ktorý sa chytil bol drozd. Keď sme dokrúžkovali vtáky, išli sme na prechádzku okolo Arboréta. Tam sme spoznávali veľa nových vecí. Bolo to úžasné videli sme čmeliačikov, osy a iný hmyz. Bolo to celé super.
H. S. III. C
Dnes sme sa učili inak. Hneď pred školou nás čakal autobus, s ktorým sme sa previezli na výlet na Borovú horu. Keď sme tam prišli jeden zo šiestich mužov, čo tam boli sa predstavil. Tak ako aj ostatní bol celý v zelenom. Potom sme sa rozprávali o rôznych vtáčikoch, ktorých vyťahovali z veľkých a malých bielych vrecúšok. Niekedy nám dali aj otázky a za správne odpovede dostávali dievčatá naušnice a chlapci prívesky. Samozrejme, všade bol murárik. Bolo tam príjemne a výnimočne nie zima. Trochu sme sa po tej krásnej prírode poprechádzali a ujo nám ukazoval rastliny a stromy. Nakoniec sme sa zastavili v skleníku, kde boli na jednej strane kaktusy a na druhej kvety. Bol to príjemný výlet a zážitok.
N. K. III. C
Pohár vedy - ROJKO 2016
Pohár vedy - ROJKO 2016
Aj tento školský rok sa nadaní žiaci 3. a 4. ročníka zapojili do medzinárodnej korešpondenčnej súťaže Pohár vedy. Žiaci už od januára vo svojej kategórii riešia súťažné zábavné úlohy z oblasti fyziky a iných prírodných vied. Bádajú nad jednotlivými problémami a realizujú pokusy. V každom zo štyroch súťažných kôl plnia úlohy z oblastí: kreativita, teória a výskum, prax a projekt.
Tohtoročný piaty ročník Pohára vedy, s podnázvom ROJKO 2016, prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy ČR, za podpory Nadačného fondu Neurón a ďalších partnerov a sponzorov. Na príprave súťažných úloh, sa podieľajú lektori z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Žiaci majú za sebou už tri kolá súťaže, kde sa venovali: raketám na vzduchový pohon, dorozumievaniu sa na diaľku, zabezpečovacím zariadeniam. Čaká nás ešte jedno posledné kolo a medzinárodné vyhodnotenie.
K jednotlivým úlohám súťažiaci pristupujú s veľkou dávkou nadšenia a odvahy. Prečítajte si krátke postrehy žiakov:
- Na Rojkovi sa mi páči, že robíme rôzne pokusy. Okrem nich vyrábame zaujímavé veci podľa zadania. Pracujeme, rozmýšľame, tvoríme a pritom sa aj zabavíme. Najviac sa mi však páči to, že musíme zapájať naše mozgové závity.
Tomáš
- Rojko sa mi veľmi páči. Sú tam zábavné úlohy. Veľmi ma to baví a chcem, aby boli ďalšie úlohy.
Rasťo
- Na Rojkovi sa mi páčia pokusy. Napríklad fľašová raketa, lietadielka. Mne sa najviac páčila guľôčková dráha a tiež kriedové domino.
Hanka
- Rojko ma milo prekvapil! Čakala som nejaké výpočty a iné ťažké veci. No namiesto toho sme riešili rôzne zábavné veci, ako guľôčková dráha.... Precvičovali sme si kreativitu, ale aj spoluprácu, ktorá nám niekedy v triede nejde. Naučili sme sa aj to, že netreba vyhrať, ale zúčastniť sa!
Lenka
- Rojko je zábavná súťaž. Dobre sa pri nej pobavíme a veľa nového naučíme. Pri jednotlivých úlohách, ktoré plníme, sa učíme spolupracovať a zapájame tvorivosť a aktivitu. Niektoré úlohy sú ľahké a niektoré zas trošku ťažšie, no všetky sú zábavné. A keďže každý je dobrý v niečom inom, treba to využiť a úlohy si rozdeliť. Mne sa zatiaľ najviac páčilo, keď sme si robili preteky s lietadielkami.
Nelka
- Rojko to je súťaž skvelá, pre tvorivé hlavičky.
Zapojí sa do nej každý, nejde len o rečičky.
Príde na rad skvelá chvíľa, teória sa v prax premenila.
Do fľaše sme ocot dali a tiež sódu primiešali.
Reakcia bola skvelá, raketa nám odletela.
To je veda, moji milí, keď teóriu sme si potvrdili.
Ruthy
Medzinárodná spolupráca P. L. A. C. E. S.
Medzinárodná spolupráca P. L. A. C. E. S.
V rámci medzinárodného projektu PLACES, do ktorého je naša škola zapojená a ktorý úspešne pokračuje, naši žiaci v januári navštívili bulharské mesto Vidin a v marci talianske Taranto.
Cieľom prvej mobility bola prezentácia národnej legendy a bábky, ktorá ju stvárňuje. My sme prezentovali Jura Jánošíka, ktorého vyrobili žiaci pod vedením Mgr. Branislava Poliačika a odev pomohla ušiť p. vychovávateľka Viera Roháčová.
V Taliansku sme predstavovali karnevalové tradície, naše tanečné vystúpenie bolo na motívy tradičných Fašiangov, so sprievodom typického ľudového nástroja ozembucha (originál nástroja sme venovali partnerskej talianskej škole).
V máji nás ešte čaká mobilita žiakov v nemeckom meste Eschborn, kde budeme prezentovať deťmi vytvorené videá zo zvolenského zámku a literárne diela vytvorené na motívy regionálnej legendy.
V budúcom školskom roku budú aktivity pokračovať návštevou Rumunska a na záver bude stretnutie u nás na Slovensku.
Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz
Lyžiarsky výcvik
Čo?
Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz
Kde?
Krahule
Kedy?
7. 2. – 12. 2. 2016
Kto?
VII.A+VII.C
Prečo?
• podnecovať u žiakov záujem o zimné pohybové aktivity,
• naučiť žiakov základom lyžiarskej zjazdovej alebo snowboardingovej techniky,
• učiť žiakov zásadám správania sa v zimnej prírode a na lyžiarskych svahoch,
• prehlbovať u žiakov estetické vnímanie a emocionálne prežívanie pobytu v prírode.
Lyžiarsky výcvik
Budíček nám každé ráno
robí niekto iný.
Každá izba povie áno.
„Budíme dnes my!“
Rozcvička zas nasleduje,
raňajky až po nej,
pokiaľ vonku stále leje,
vonku asi nepôjdeme.
Keď je dobré počasie,
my ideme von.
Lanovka nás vyvezie,
lanovka, nie kôň.
Zo svahu keď prídeme,
celí premočení,
veci si hneď sušíme
a na obed ideme.
Povinný odpočinok
poobede nás čaká.
Po ňom zasa na svahu
každý tvrdo maká.
Na izbe máme chvíľku
len a len pre seba.
Každý pilne ťahá pílku,
upratovať tiež treba.
Po večeri je len program
v spoločenskej miestnosti.
Hru si vždy čestne dohrám,
teda pokiaľ hráme hry.
O desiatej večierka je,
spať by sme už mali.
Unavený každý nie je,
niektorí by spali.
Hana Sujová, Lucia Kováčová VII.C
Expedícia do Tutanchamonovej hrobky
Expedícia do Tutanchamonovej hrobky
V rámci predmetu Obohatenie v 9. ročníku sme sa rozhodli využiť nedeľu na príjemný zážitok. Absolvovali sme výlet do Tutanchamonovej hrobky v Košiciach. Nebuďte prekvapení a nebojte sa ide o takzvanú zážitkovú hru. Dostali sme sa do tajomných miestností, kde sme v priebehu 70 minút museli tímovo riešiť rôzne hlavolamy, hľadať indície, skúmať prostredie a spoločnými silami sa dostať k múmii faraóna a utiecť z hrobky. Počas exkurzie sme si užili nie len úžasnú atmosféru Egypta, ale aj dlhú cestu vlakom a autobusom a prezreli sme si historické centrum Košíc.
Prečo sme vlastne absolvovali túto expedíciu? Ide o zážitkové učenie s upevňovaním tímového ducha a hlavne sme chceli načerpať inšpirácie. Inšpirácie, ktoré využijeme pri zostavovaní vlastnej zážitkovej hry, na ktorej pracujeme na predmete obohatenie. Pri zostavovaní úloh využijeme poznatky z techniky, dejepisu, fyziky, biológie, chémie, informatiky a aj z robotiky. Hra sa bude realizovať v priestoroch školy a veríme, že sa všetkým zúčastneným bude páčiť.
FIRST LEGO League
First Lego League 2015/2016 - regionálne kolo robotickej súťaže
V januári sme sa zúčastnili jednej z najväčších robotických súťaží na Slovensku FIRST LEGO LEAGUE 2015/2016. Na regionálnom kole v Banskej Bystrici bolo celkovo 13 tímov, ktoré sa predstavili v 4 kategóriách a to Robot Game, Robot Dizajn, Tímová práca a Výskumný projekt. Najpútavejšou kategóriou je Robot Game, kde tímy súťažia so svojimi robotmi na špeciálnom ihrisku s misiami z lega za ktoré získavajú body. Po troch kolách sa náš tím RoboGen ocitol na úžasnom 4. mieste a postúpili sme do semifinále. Obhájili sme výbornú pripravenosť a skončili sme na 3. mieste v tejto kategórii.
Tímového ducha sme budovali počas celej prípravy na súťaž, ktorá trvala vyše dvoch mesiacov. V kategórii tímová práca sme získali taktiež 3. miesto.
Na predmete obohatenie, počas hodín informatiky a počas robotického krúžku sa členovia tímu stretávali, diskutovali, navrhovali, skúmali, kontaktovali odborníkov, hľadali podstatné informácie, selektovali ich, hľadali súvislosti a vyhodnocovali. Všetky poznatky a návrhy z výskumnej práce spracovali v cloudovom systéme Prezi a pripravili si pútavú prezentáciu o tom, ako sa dá inovatívne riešiť nadbytočnosť cestovných lístkov v doprave. Táto problematika priamo súvisela s témou tohto ročníka TRASH TREK (narábanie s odpadom).
Tím z IX. C si naplno užil atmosféru súťaže a v celkovom poradí získal 5. miesto. V súčasnosti sa pripravujeme na súťaž RoboCup Junior a taktiež na novú súťaž RoboRave v Trenčíne.
Láska je to, čo nás robí šťastnými, milšími, múdrejšími. Ak jej niet, žije sa ťažko. Môže mať rôzne prejavy a podoby, ako napr. láska k človeku, prírode, športu, či k hudbe. Tretiaci sa pokúsili pripraviť Sviatok sv. Valentína našim prezimujúcim vtáčikom naozaj originálnym spôsobom.
V Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici sa stretli s ornitológom pánom Ing. Imrichom Kováčom, aby sa dozvedeli viac informácii o spôsobe života a hniezdení vtáctva žijúceho na našom území. Pomocou prezentácie sa učili poznávať niektoré druhy. Za pomoci nás dospelých vyrobili búdky pre vtáčiky, a tak mali možnosť vyskúšať si prácu s drevom – pílenie, zatĺkanie klincov. Odchádzali s hrejivým pocitom na srdiečku, že urobili dobrý skutok pre prírodu. Vlastnoručne vyrobenú vtáčiu búdku s pomocou otecka Tomáša Blaženca, žiaci pripevnili v školskej záhrade s nádejou, že v búdke zahniezdia vtáčiky a založia si nové rodinky vo vtáčích Valentínkach.
O akcii povedali:
RM: „Mali sme besedu s ornitológom, pozerali sme vtáčiky v priamom prenose cez kameru. Bolo tam veľmi dobre. Vyrábali sme vtáčie búdky. Mohli sme píliť drevo a vŕtať, zatĺkať klince.“
TB: „Najviac sa mi páčilo, že sme tam vôbec išli. Páčil sa mi celý program. Fakt tam bolo super.“
ES. „Bolo tam výborne. Najviac sa mi páčila výroba búdky, ale aj odmeny v expozícii, ktoré sme dostali, ak sme vedeli odpovedať na otázky kurátorky.“
LM. „Pozerali sme video o vtáčikoch. Vyrábali sme búdky. Každý z nás rezal drevo a bil klince.“
HV. „Bolo veľmi dobre. Ujo nám púšťal prezentáciu o vtákoch. Vyrobili sme dve búdky. Tomášova mama bola na nás veľmi milá.“
Košíky hojnosti
Darujme Vianoce - Košíky hojnosti
Najsmutnejší je taký svet,
v ktorom dovolíme, aby vyrastali smutné deti.
Na začiatku bola myšlienka, ako skutočne a úprimne pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú...
Charitatívnymi podujatiami je naša škola známa a tak sme si aj tento rok rozdelili sily na variabilné dobrovoľnícke podujatia. Realizovali sme ich desiatky, vždy pre inú cieľovú skupinu.
Zámerom projektu Košíky hojnosti bolo v spolupráci s Nadáciou Orange, dobrovoľníkmi a darcami obdarovať na Mikuláša i na Vianoce rodiny v núdzi, deti v nemocnici, ale i rodiny s deťmi spolupracujúce s Charitou sv. Alžbety vo Zvolene.
Aktivity realizovali dobrovoľnícke detské tímy, pedagógovia i rodičia našich žiakov. Pomohol zber hračiek, ošatenia, kníh, so záujmom sa stretlo pletenie originálnych čiapok, šálok, ponožiek (ďakujeme teta Vierka za tvorivé dielne ), maľovanie a tlač originálnych vianočných pohľadníc, výroba košíkov, pečenie a ozdobovanie medovníkov, ale aj nácvik kolied, príprava vinšovníkov na koledovanie v uliciach Zvolena. Stovky hodín strávených prípravou a rozvozom darčekov/košíkov hojnosti boli vyvážené radosťou, úprimnosťou a dojatím obdarovaných (nielen detí ale i dospelých).
Darujme Vianoce
Darujme Vianoce
Radostné pocity z prichádzajúcich VIANOC
Šťastie, zdravie, pokoj svätý vinšujeme Vám.
Či ste starý, lebo deti, nezáleží nám...
Deti zbožňujú predvianočný a vianočný čas. My dospelí tiež máme radi Vianoce – hlavne pre pribúdajúce farebné svetielka v očiach detí. Zdá sa, že všetci máme radi Vianoce...pre pocity voňavého domova, ihličia, svetiel, pre pocity tichej radosti, očakávania a nádeje...
Charitatívno-prezentačné podujatie našich detí, ich rodičov a pedagógov školy je nádherným predvianočným pozvaním do sviatočného času. Času, v ktorom sebe i všetkým naokolo DARUJEME VIANOCE.
Domovom nášho „Radostníka“ bola aj tento rok Kongresová sála Študentského domova TU vo Zvolene. Precítený, s láskou a radosťou pripravovaný program plný sviatočných piesní, kolied, tanca, rozprávania vyvrcholil Vianočným bazárom. Deti školy vytvorili na decembrových tvorivých dielňach množstvo darčekov, ktorých predaj sa uskutočnil práve posledný piatok pred Vianocami. V rámci spolupráce s UNICEF-om (projekt Školy pre Afriku) sme im darovali 150, -€.
Zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí pomohli spojiť atmosféru Vianoc, atmosféru medovníkov a darčekov, s dobrým úmyslom pre tých, ktorí to azda najviac potrebujú.
Váš nákup - veľká pomoc (LIDL)
Váš nákup - veľká pomoc (LIDL)
V septembri 2015, po mesiaci rekonštrukčných prác, spoločnosť Lidl Slovenská republika, v.o.s otvorila svoju zmodernizovanú predajňu na ulici T.G. Masaryka vo Zvolene. Súčasťou prvého dňa predaja bola podpora našej školy z finančného predaja sumou 0,50 euro z každého nákupu nad 10 euro, ktorú firma LIDL ďalej navýšila o 2200, -€. A tak našim žiakom venovala učebné pomôcky – modernú interaktívnu tabuľu a športové potreby (švédska debna, gymnastické žinenky, gymnastické lavičky, bedmintonové rakety) v celkovej hodnote 3000, -€.
Riaditeľka školy v mene spokojných žiakov, zamestnancov i rodičov úprimne ĎAKUJE spoločnosti Lidl.
Dúhové dni
Dúhové dni
V rámci Európskeho týždňa boja proti drogám sa pod názvom Dúhové dni sme realizovali množstvo aktivít s participáciou odbornej komunity. Do vyučovacích predmetov boli implementované tematické okruhy zamerané na správnu výživu, ochranu pred škodlivými vplyvmi, harmonický denný režim a zmysluplné využívanie voľného času. Do programu boli včlenené prvky ochrany pred šikanovaním a aktivity na posilnenie kvality medziľudských vzťahov. Všetky činnosti boli realizované s prihliadnutím na vek a záujem detí.
Medzi najhodnotnejšie patrili seminár Zdravá abeceda, interaktívne dielne Prevencia šikanovania, agresívne a rizikové správanie, Skôr ako požiješ alkohol, použi svoj mozog, Hudba a životný štýl, Kyberšikanovanie a Trestná činnosť mladistvých.
Príbehy z prírody pri bylinkovom čaji
Príbehy z prírody pri bylinkovom čaji
V novembri sa žiaci 3. a 4. ročníka v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici zúčastnili besedy pod názvom Príbehy z prírody pri bylinkovom čaji s doc. Ing. Miroslavom Sanigom CSc. Pútavé rozprávanie ochranára prírody o zážitkoch z lesa ako aj imitovanie zvukov rôznych zvierat, vzbudilo pozornosť a rozprúdilo veľkú diskusiu medzi deťmi. Tí najlepší, ktorí uhádli odpovede na otázky, boli odmenení darčekovými predmetmi. Vôňa bylinkového čaju všetkých sprevádzala tvorivými dielňami, v ktorých deti so záujmom čítali z kníh – Príhody z lesa, Kde bývajú zvieratá, Jahniatko v batohu a iné.
O podujatí žiaci napísali:
VC – „Boli sme v Tihányiovskom kaštieli v Radvani. Mali sme tam posedenie pri bylinkovom čaji. Prišiel aj Miroslav Saniga, ktorý nám rozprával o vtákoch. A ja som správne odpovedal a dostal som kľúčenku. Kúpil som si pexeso o hríboch.“
SS – „Páčilo sa mi, keď pán Saniga rozprával svoje príbehy o zvieratkách. Potom sme išli do miestnosti, v ktorej sme si zhasli svetlo a čítali si s čelovkou na hlave. Prvá rozprávka bola o vlkovi, ktorý bol pre ostatné zvieratá zlý, ale v skutočnosti bol dobrý. Druhá rozprávka bola o netopierovi.“
NK – „V stredu nám Mirka kúpila lístky a pustili sme sa do cestovania. Nasadli sme na vlak a viezli sa do B. Bystrice. Všetky tretiacke triedy sme sa potom prešli do Tihányiovského kaštieľa. Predávali tam veľa suvenírov. Vtáčiky a iné zvieratá. Ja som si kúpila motýľa, ktorého som neskôr darovala svojej kamarátke Eliške na jej narodeniny. Keď nás zaviedli na druhé poschodie, posadali sme si a ujo Saniga nám rozprával príbehy o zvieratkách, na ktorých som sa pobavila. Nakoniec sme čítali s čelovkou o tom, že netopiere ani vlci ne sú takí zlí, ako sa hovorí. Mne sa toto podujatie veľmi páčilo, hlavne preto, lebo tam bola veľmi dobrá atmosféra.“
RU – „Pán Saniga sa venuje vtákom, ktoré má veľmi rád. Na záhrade má strašne veľa pekných búdok pre rôzne vtáčiky. Napísal veľa pekných kníh, o ktorých nám rozprával. Boli veľmi smiešne. Potom sme čítali a pritom popíjali bylinkový čaj. Bolo to veľmi pekné a zaujímavé.“
Tradičná zámocká pasovačka
Tradičná zámocká pasovačka
Stať sa prvákom - je v očiach najmenších žiakov - veľká vec. Treba si zvyknúť na nových ľudí, na školské prostredie, povinnosti, pravidlá. Začína sa úplne nová etapa života.
Dodržiavaním kráľovských dohôd, ovládaním prváckych cností a remesiel sa naši prváci stali PRINCEZNAMI A RYTIERMI TRETEJ ŠKOLY ZVOLENSKEJ. Princezné boli pasované krásnou červenou ružou a rytieri kráľovským mečom. Titul rytiera a princeznej im bol slávnostne udelený 13. novembra 2015 v obradnej sieni Zvolenského zámku. Na nádvorí zámku sa veselilo, súťažilo, plnili sa rytierske skúšky a zábavné úlohy. Všetky princezné a rytieri zložili kráľovským veličenstvám sľub.
Rodičia, starí rodičia i verejnosť ocenili organizátorov, priaznivcov a podporovateľov tejto tradičnej akcie, nešetrili slovami chvály na zmysluplný odkaz podujatia viažuci sa k 17.novembru – Dňu boja za slobodu a demokraciu.
Robotická súťaž G-robot v Martine
Robotická súťaž G-robot v Martine
V piatok 20. novembra 2015 zorganizovali robotickí zanietenci z Gymnázia Viliama Paulínyho-Tótha v Martine 1. ročník súťaže pod názvom G-robot. Náš robotický krúžok sa registroval do oboch súťažných kategórií (Staviame Slovensko, Vlastný model) a počas pár týždňov pracovali na svojich robotoch. Už vo vlaku smerom do Martina sme sa zoznámili s tímom z Banskej Bystrice a teda sme vedeli, že konkurencia bude silná. Od prvých chvíľ v súťažných priestoroch žiaci svojich robotov intenzívne prispôsobovali, menili a vylepšovali. Atmosféra bola výrazne súťažná, motivujúce boli aj úžasné ceny, ale hlavne chuť ukázať čo v nás je.
Žiaci z tímu RoboGen (Tomáš Hitka VI. C, Andrej Katriňák VII. A a Hanka Sujová VII. C) museli v kategórii Staviame Slovensko absolvovať 3 súťažné jazdy, pričom sa bral ohľad na splnenie úlohy, čas a prezentáciu pred porotou. Vo výslednom poradí sa umiestnili na 14. mieste.
Tím RoboGang (Martin Pavlenda VII. C, Hanka Pavlendová V. C a Matúš Garaj VII. C) mal za úlohu vytvoriť vlastný jedinečný robotický model zvieratka. Zostrojili, naprogramovali a pred porotou odprezentovali svojho úžasného draka s ktorým obsadili krásne 10. miesto.
Pre všetkých to bola obohacujúca a inšpirujúca skúsenosť. Svojich robotov tímy predstavia aj v ŠKD, aby deti vedeli, čo je to robotika a že sa jej na našej škole naplno venujeme.
Exkurzia do dátového centra Telekom-u a do PosAm
Exkurzia do dátového centra Telekom-u a do spoločnosti PosAm
Piatok 13-teho sme využili naplno a naplnili sme ho modernými technológiami na zážitkovej exkurzii v Bratislave. Spoločnosť PosAm nám finančne pomohla zabezpečiť cestu na Majstrovstvá sveta v súťaži RoboCup 2015 v Číne. Ich spolupráca neostala však iba pri tom. Aj počas Noci výskumníkov v Banskej Bystrici zabezpečili našej škole prezentačný priestor, organizačnú a materiálnu podporu na propagáciu robotiky.
Počas bratislavskej exkurzie sme sa dostali do priestorov najmodernejšieho dátového centra Telekomu s označením TIER 3. Dozvedeli sme sa, čo vlastne dátové centrum je, ako funguje zabezpečenie a ktoré sú jeho základné elementy. Videli sme priestory s motorgenerátormi, s chladiacimi systémami, so záložnými zdrojmi, požiarnym systémom a samozrejme IT sály. Každého zaujali informácie, napr. že ich motorgenerátory majú dve nádrže s kapacitou až 46 000 l a vydržia napájať centrum 48 hodín. V priestoroch sa hasí špeciálnym plynom HFC-227ea, ktorý zaplaví priestor do 10 sekúnd, je bezpečný pre zariadenia i pre ľudí. Ohromila nás informácia o veľkosti priestoru prenajímaných IT sál - 1200 m2. V sálach sme pochopili, čo je to teda housing, ako vyzerá rag, server, switch, router a okrem rozsiahlych bankových systémov sme videli aj servery ESETu.
Z datacentra sme sa, s naším sprievodcom Ing. Kvasničkom, presunuli do budovy spoločnosti PosAm na worshop s témou čipové karty, elektronický podpis a biometria podpisu. Nové informácie využijú žiaci aj pri svojom výskumnom projekte na robotickej súťaži FIRST LEGO League. Dostali aj do osobného dátového centra PosAmu. Prišiel nás pozdraviť aj pán generálny riaditeľ Marián Marek, ktorý bol minulý rok nominovaný na manažéra roka. Poďakoval sa našim majstrom sveta z RoboCupu, motivoval nás do ďalšej práce na svojom rozvoji a p. učiteľovi odovzdal nečakané ocenenie za prácu so žiakmi.
Za profesionálnu, motivujúcu spoluprácu ďakujeme všetkým zamestnancom zo spoločnosti PosAm. Exkurziou napĺňame jeden z cieľov predmetu Obohatenie - ukázať žiakom iný, praktickejší a intenzívnejší pohľad na svet okolo nich.
Strach má veľké oči
Strach má veľké oči
Téma Medzinárodného dňa školských knižníc 2015 vyhlásená SPK BA:
Žiaci v školskej knižnici – v centre vzdelávania
Dňa 26. 10. 2015 školská knižnica organizovala vo vestibule školy pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc netradičné podujatie – strašidelné čítanie. Počas dopoludnia i popoludní v školskom klube detí 1.- 4. ročníka pracovali s knihou Daniela Heviera Strašidelník. Naše pozvanie na strašidelné čítanie STRACH MÁ VEĽKÉ OČI, prijali i predškoláci z 3 materských škôl.
Organizačný tím sa snažil pripraveným programom podnietiť u detí záujem o knihy a čítanie.
Tma vie nahnať poriadny strach.
Strašidelná atmosféra počas celého podujatia bola umocnená halloweenskou výzdobou vestibulu školy. Sprievodnou aktivitou nášho podujatia bola celoškolská výstava tekvičiakov, ktorých naši žiaci zhotovili v domácom prostredí za aktívnej spolupráce svojich rodičov.
V tento deň, druháci v školskom klube nielen počúvali strašidelné rozprávky, ale i samotné deti čítali príbeh „Kto sa bojí, nech smie do lesa!“ a pracovali v tvorivej dielni.
Záujem o podujatie prevýšil očakávania organizátorov.
Po krátkom informačnom slove o školských knižniciach, sa ako prvá aktívne zapojila do čítania rozprávkového príbehu „O bojazlivom tuneli“ pani riaditeľka Mgr. Ľuboslava Bieliková. V čítaní pokračovala Mgr. Silvia. Benková, za MÚ Zvolen a pán Mgr. Martin Mázor, zástupca regionálnej tlače. Deti mimoriadne zaujal jeho kostým a s ním spojený herecký prejav. Svojim výstupom rozosmial celý vestibul.
Najvýznamnejším hosťom popoludnia bola teta knihovníčka Krajskej knižnice ĽŠ Mgr. Zlatica Brodnianska a jej bývalá učiteľka slovenského jazyka, bývala učiteľka našej školy, Mgr. Renáta Marková.
Svoje čitateľské zručnosti prvákom predviedla aj ich staršia kamarátka, žiačka 4. ročníka Miška Turajová.
Súčasťou programu bolo i zábavné cvičenie na odbúranie strachu. Deti pomenúvali a zapisovali svoje „strachy“, uväznili ich do pomyselného väzenia. Všetci sa naučili zaklínadlo strachu, krátke veršíky z knihy Strašidelník.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc 2015, MÚ Zvolen prostredníctvom Mgr. Silvii Benkovej, obdaroval knižničný fond školskej knižnice o tri nové tituly regionálnych povestí. Stačí po knihe len siahnuť a začítať sa.
Inšpirujúce cvičenia v prírode
Inšpirujúce cvičenia v prírode
Len máloktorý žiak dokáže po letných prázdninách celých šesť vyučovacích hodín pokojne obsedieť v školskej lavici. Aby sme žiakom prechod medzi prázdninami a školským rokom trochu uľahčili, hneď v prvý školský týždeň v súlade s ŠkVP žiaci 5. – 9. ročníka absolvujú cvičenia v prírode. Bezpečný presun na ihrisko po verejných komunikáciách, prekonávanie prírodných prekážok, gymnastické cvičenia a určovanie azimutu boli hlavnou náplňou aj tých tohtoročných. Všetky vytýčené ciele sa starším žiakom podarilo dosiahnuť aj vďaka priaznivému počasiu.
Na mobilnom dopravnom ihrisku sa zasa prváčikovia učili reagovať v rôznych dopravných situáciách pohotovo, pozorne, rozvážne a premyslene. Tejto praktickej činnosti predchádzali prednášky Do školy bezpečne s p. Michalíkom (MsP vo Zvolene) a Mgr. Lietavom z odboru prevencie ORPZ vo Zvolene.
Druháci si počas presunu do parku TU vo Zvolene prakticky utvrdili pravidlá cestnej premávky, zopakovali po ktorej strane chodníka chodíme a ako prechádzame cez cestu. V parku prekonávali prekážky, hrali sa pohybové loptové hry, naháňačky, či hry so švihadlom. Ožil aj park Višňovského vo Zvolene.
Žiaci tretích ročníkov spoznávali okolie svojej školy a plnili úlohy zamerané na dopravnú výchovu, orientáciu v priestore – určovanie významných budov a iných dominánt v okolí.
Štvrtáci si precvičili zásady poskytnutia prvej pomoci pri simulovaných zraneniach, obväzovú techniku, stabilizovanú polohu a umelé dýchanie. Pozornosť venovali aj kondičným cvičeniam v prírode, ktoré podporujú rozvoj zdravia a celkovej obratnosti dieťaťa. Cestou naspäť do školy určovali dopravné značky a kriticky posudzovali správanie sa ľudí – chodcov, cyklistov v rôznych dopravných situáciách.
Európsky deň jazykov (naše súťažné videá)
Európsky deň jazykov (naše súťažné videá)
Už v septembri sa začali prípravy na zapojenie školy do súťaže Chain 2015 vyhlásenej Jazykovým vzdelávaním Nitra. Žiaci pod vedením vyučujúcich ANJ vyrábali „zo starého nové“ a pracovali na predstavení svojho výrobku v angličtine, francúzštine, nemčine alebo španielčine. Pripravili 8 krátkych videí, ktoré si môžete pozrieť nižšie. Prezentáciu výrobkov žiakov, básne, riekanky, nájdete v priestoroch ART 3 galérie školy.
Dňa 22.09.2015 žiaci V.C, VI.A a VI.C na hodinách angličtiny konverzovali s anglickým lektorom Mr. Nickom Clancym. Lektor zapojil do konverzácie celé skupiny, žiaci predstavovali seba, svojich kamarátov, hrali zábavné hry na slovnú zásobu. Víťazi získali sladkú odmenu.
Triedy V.A, V.C, IX.A a IX.B o tri dni neskôr prežili príjemné a poučné dopoludnie v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Prezreli si British Council Center a InfoUSA, detské knihy v anglickom jazyku, riešili zábavné úlohy a súťažili. Víťaz získal tričko s logom ŠVK. Vo Window of Shanghai každý namaľoval čínsky znak šťastia. Centrum slovanských štúdií ponúklo hravý pohľad na ruský jazyk a možnosť získať drobný darček za splnenie úlohy. Skupiny 9. ročníka si prezreli výstavu nemeckých kníh pre deti a mládež a pod vedením lektorky si so záujmom pozreli film o nemeckých mestách v origináli.
Naše videá v súťaži CHAIN 2015:
Little Suns
Connect it
F.A.N.S.
Little Bubbles
Fans
Puppenmacher
Kúbik
Handy Hands
Teória prepojená s praxou – implementácia OZO
„Mami, zajtra sa neučíme! Mám sa dobre teplo obliecť, obuť si tenisky, zobrať dáždnik, jedlo a pitie.“ kričí Jožko už od dverí.
„A to už prečo? Čo máte?“ opýtala sa mama.
„ No, presne neviem ako sa to volá, ale príde k nám niekto na prednášku a potom pôjdeme niekde von.“ koktal Jožko.
„ Aha, tak to budete mať asi branné cvičenie.“ odvetila mama.
„ Za našich čias....“ a už mu začala rozprávať celé story zo svojich spomienok.
Aj takýto scenár sa mohol odohrávať v rodine niektorého žiaka nižšieho stredného vzdelávania, ktorý dňa 7. októbra absolvoval teoretickú a praktickú časť Ochrany života a zdravia (OZO).
Teoretickú prípravu žiakov v oblastiach topografie, dopravnej a zdravotnej výchovy, civilnej a požiarnej ochrany realizovali poverení učitelia a ročníkoví koordinátori v priestoroch školy osvedčenou interaktívnou formou. Žiaci neboli len pasívnymi prijímateľmi informácií, vypĺňali pracovné listy, plnili úlohy aktivít, riešili modelové situácie.
Ďakujeme aj spolupracujúcej komunite – Hasičskému záchrannému zboru, SČK, ČOV a lektorom Ing. Dušanovi Hanckovi a Tomášovi Marcinekovi za zaujímavý odborný výklad. Top zážitkom pre deviatakov, ktorí sa venovali požiarnej ochrane, bolo určite vysunutie záchrannej plošiny hasičského vozidla do výšky 36 metrov na školskom dvore, či vyslobodzovanie zraneného z motorového vozidla. Siedmaci si budú určite dlho pamätať na „čuchový zážitok“ pri návšteve čističky odpadových vôd. Piataci sa vďaka buzole pri cvičení nestratili, šiestakom v bezpečnom pohybe po uliciach Zvolena pomáhalo dopravné značenie. Ôsmakov v praktickej časti prekvapilo zistenie, aké náročné je preniesť zraneného spolužiaka.
Na účelovom cvičení samozrejme nechýbali ani športové aktivity na zlepšenie fyzickej kondície žiakov.
Deň bez áut
Deň bez áut
Každá cesta je iná, ale ani nás nenapadne porozmýšľať nad tým, či použitý druh dopravy je práve tým najvhodnejším pre danú lokalitu. Ráno nasadneme do svojho auta, aj keď jazda bez neho alebo verejnou dopravou môže byť efektívnejšou voľbou.
Tohtoročnou témou EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY sa stala výzva ľudí ku kombinovanému spôsobu cestovania. Výsledkom môže byť rýchlejšia a príjemnejšia cesta. Združenie Slatinka v spolupráci s Mestom Zvolen a ďalšími inštitúciami zorganizovalo dňa 22.09.2015 v priestore medzi základnými školami na Jilemnického ulici Deň bez áut. Poučili sme sa, spolu sa aj zabavili, zašportovali. Dúfame, že aktivity o bezpečných a zdravých cestách do školy vzbudia záujem u detí skúsiť niečo nové - ušetriť peniaze, zlepšiť svoje zdravie alebo pomôcť životnému prostrediu.
Otvorenie školského roka 2015/2016
Vitajte v škole! Welcome to our schol!
Týmito príjemnými slovami sa nám prihovára školský rozhlas každé ráno. A v prvý deň školského roku vítala na školskom dvore p. riaditeľka spolu s celým tímom zamestnancov.
Nový školský rok prináša veľa výziev, očakávaní, plánov a zámerov. Vzdelanie je totiž najväčšie bohatstvo, ktoré môžeme získať. Je to ten najlepší cestovný lístok do reálneho sveta.
Zaželajme teda našim prvákom, ale aj všetkým žiakom, učiteľom, rodičom a ostatným zamestnancom školy VEĽA ÚSPECHOV, TVORIVÝCH NÁPADOV, RADOSTI A TÚŽBY V ŽIVOTE NIEČO DOKÁZAŤ.